logo

Kako i kada pregovarati o visini plate? Koji su razlozi za povećanje plate?

Svaka kompanija ima drugačije postavljen sistem plata. Uz osnovnu platu, ugovor o radu često navodi i varijabilnu komponentu plate zaposlenog. Iznos varijabilne komponente plate može biti određen osnovnim smernicama ili propisan sindikalnim ugovorom. Varijabilna komponenta plate je obično vezana za ciljeve određenog odeljenja ili same kompanije, ili pak za performanse tima ili zaposlenog, a takođe je često vezana i sa sam profit kompanije. U nekim slučajevima, kompanije koriste ovu vrstu varijabilne komponente plate samo u vezi radnih mesta koja direktno utiču na profit firme (npr. poslovi u prodaji). Ona može biti određena mesečno, tromesečno ili godišnje.

Pre nego što počnete pregovore o Vašoj plati, trebali biste misliti o sledećem:

1. Kada pregovarati o povišici?

  • Na kraju probnog rada - Trenutno, mnoge kompanije koriste sistem po kome se visina plate iznova pregleda nakon što se završi period probnog rada. Uslovi se obično dogovore pre preuzimanja novog posla. Međutim, u mnogim kompanijama, povećanje plate nakon probnog perioda rada se ne događa automatski. Ako niste pregovarali u vezi toga da se Vaša plata pregleda na kraju perioda probnog rada, traženje povećanja plate je pogodno ako opseg posla prevazilazi prvobitno dogovorene radne zadatke.
  • Na kraju određenog vremena propisanog u Vašem ugovoru o radu - Mnoge kompanije, a posebno one pod uticajem stranih korporacija, primaju nove zaposlene na određeno vrijeme, obično na godinu dana. Nakon godinu dana, obično se preispituje da li će ugovor na određeno vreme biti promenjen u ugovor na neodređeno vreme. Ovo je takođe trenutak kada se pregleda visina plate. • Ako je Vašem poslu promenjen opis - U ovom slučaju, poslodavac će se verovatno složiti sa povišicom, budući da ste dobili više odgovornosti.
  • Spremite se za pregovore o povećanju plate – nabavite i odredite svoje argumente, usvojite pravi način razmišljanja. Odlučite se za vreme i mesto Vašeg sastanka sa nadređenim. Izbegavajte započinjanje spontanog sastanka. Isto tako, trudite se da izbegnete spontani poziv na sastanak bez da ste spremni za pregovaranje. • Ako se opis Vašeg posla nije promenio, nije prikladno pitati za pregled plate češće nego jednom godišnje. (Procena plate je vezana za pregled i procenu zaposlenih. Većina kompanija obavlja te preglede na godišnjem nivou.)

2. Koji su razlozi za davanje povišice?

  • Rast plata na tržištu - Pre pregovaranja o povišici, zaposleni bi trebao saznati za koliko posto se očekuje rast plata na tržištu (nominalni dohodak) i takođe, koliki je očekivani rast plata prilagođen uslovima inflacije (stvarni dohodak).
  • Profit kompanije – Da li je profit Vaše kompanije porastao? Jesu li plate u konkurentskim kompanijama porasle? (U ovom slučaju, zaposleni može proširiti definiciju konkurentske kompanije uključujući ne samo one firme koji rade u istom sektoru već i one koje ne moraju obavezno delovati u istoj oblasti, ali predstavljaju mogućnost i opciju za zapošljavanje.)
  • Ako se plate u kompaniji određuju putem kolektivnih ugovora, individualni pregovori bi trebali slediti samo u slučaju da zaposleni očekuje više od kolektivne povišice.

3. Koje argumente koristiti kada se pregovara o plati?

  • Za pregovaranje o povišici, morate imati argumente. Prikladan argument je činjenica da Vaša kompanija ima viši prihod kao rezultat Vašeg učinka ili ako ste nadmašili postavljene ciljeve.
  • Kao prvi korak u Vašem pregovaranju, možete tražiti povećanje fiksne komponente plate. Ako vaš poslodavac trenutno ne planira povećanje osnovice plate zaposlenih, možete se raspitati o mogućnosti povećanja varijabilne komponente plate pod uslovom ispunjavanja određenih zadataka ili projekata.
  • Rast plata na tržištu je još jedan validan argument.

4. Koje argumente je najbolje izbegavati?

  • "Moj kolega je plaćen bolje nego ja." Često sam ugovor o radu propisuje da zaposleni ne smeju da raspravljaju o visini svoje plate. Poslodavac može ići čak toliko daleko da upoređivanje sa platom Vašeg kolege smatra kršenjem te klauzule.
  • "Moj troškovi života su porasli." Nikada nemojte koristiti Vašu hipoteku, porast troškova života ili broj izdržavanih članova porodice kao argument.
  • "Ako mi ne date povišicu, dajem otkaz."  

5. Kako se treba ponašati u slučaju odbijanja povišice?

  • Pitajte za objašnjenje kao i za ocenu Vašeg učinka. Imate pravo znati zašto je poslodavac odbio Vaš zahtev i čuti razloge. Pitajte poslodavca pod kojim uslovima bi mogao/mogla pristati na Vaše zahteve.
  • Ne izražavajte svoje razočaranje. Nemojte početi sa ogovaranjem poslodavca. Izbegavajte komentarisanje reagovanja poslodavca pred Vašim kolegama.
  • Ne napadajte poslodavca.
  • Pitajte koji je, po mišljenju Vašeg poslodavca, najraniji datum kada ćete opet moći govoriti o povišici. (Ponovo otvorite ovo pitanje najranije nakon šest meseci, ili se složite sa Vašim poslodavcem kada tačno biste opet mogli razgovarati o toj temi, kao i kako biste mogli doprineti tome da sledeći pregled plate rezultira povišicom).

6. Kako se treba ponašati u slučaju dobijanja povišice?

  • Izrazite zahvalnost, možda i u formi e-mail-a, kao odgovor na Vašu povišicu. Na ovaj način, pokazaćete da ne smatrate Vaše povećanje plate kao nešto što se podrazumeva.
  • Izbegavajte spominjanje Vaše povišice pred kolegama.
  • Potpišite Vašu dopunu/izmenu ugovora o radu (Ako Vaš nadređeni zaboravi da potpiše, taktički i ljubazno upitajte kada možete očekivati Vaš potpisani primerak izmene ugovora o radu).

Ako menjate radno mesto, imajte na umu tokom pregovora o plati

  • Ukupnu situaciju u području poslovanja kompanije. Situaciju u oblasti u kojoj ste u potrazi za zaposlenjem. Mogućnost konkurencije, procenu broja raspoloživih kandidata koji šalju prijavu na slična radna mesta.
  • Kolika je Vaša tržišna vrednost – koje su to specifične veštine koje možete ponuditi kompaniji. Koliko je i kakvo Vaše prethodno iskustvo kao i da li će biti neophodno da kompanija dodatno ulaže u Vaše uvođenje u posao.
  • Spomenite Vašu prethodnu platu i navedite šta biste bili u mogućnosti da ponudite za taj iznos. (Ako je Vaša prethodna plata bila mnogo veća nego plate na sličnim poslovima u konkurentskim kompanijama, bilo zbog toga što ste radili za inostranu kompaniju ili za lidera u nekoj oblasti, i ako shvatite da trenutno najverovatnije nećete dobiti toliki iznos, izbegnite spominjanje Vaše prethodne plate. Poslodavac može pomisliti da će Vam ovo radno mesto poslužiti samo kao "odskočna daska" i stoga se odlučiti u korist drugog kandidata.)
  • Nepisano pravilo razgovora za posao je da osoba koja ispituje, konsultant ili predstavnik kompanije taj koji otvara pitanje plate, ne kandidat. Ne trebate očekivati da menjanje poslodavca automatski rezultira povećanjem plate. U isto vreme, morate biti svesni da razlike u platama među različitim kompanijama nisu više velike kao što su bile ranije.

Ako ste sveže diplomirani ili tražite prvi posao, morate shvatiti sledeće

  • Kada se pregovara o plati, postoje 3 praga koja zaposleni mora postaviti za sebe. Donji prag plate, koji predstavlja minimalan iznos pri kojem je kandidat spreman prihvatiti posao, - tzv. minimalna plata – je određen od strane svakog kandidata individualno, uzimajući u obzir osnovne životne troškove. Da biste izračunali minimalnu platu, saberite sve troškove koje neizbežno morate platiti svaki mesec, kao što su stanarina, komunalnije i putni troškovi. Imajte svoje troškove na umu, ali ih ne spominjite prilikom intervjua.
  • Srednji prag koji kandidat treba uzeti u obzir je početna plata. To je plata za koju ste spremni prihvatiti posao. Želite biste da zarađujete toliko, jer ste to zaslužili i omogućuje Vam da komotno pokrijete svoje troškove. Da ne biste previše rizikovali i da ne biste odbili poslodavca, preporučljivo je odabrati početnu platu, odnosno određeni iznos koji ćete naznačiti kao Vašu očekivanu platu, nižu od Vaše optimalne plate.
  • Optimalna plata je prag koji kandidat izračunava dodavanjem drugih troškova na početnu platu. To bi bila plata sa kojom bi kandidat bio zadovoljan - na primer, jer će biti u mogućnosti ne samo da pokrije osnovne životne troškove, već i da priušti odmor ili neku štednju. Takođe možete spomenuti i neki raspon plate, ali izbegavajte pre��iroko definisanje (svakako treba izbeći imenovanje raspona od 500 do 2000 eura).
  • Kolika je Vaša tržišna vrednosti - koje specifične veštine možete ponuditi kompaniji, kakva su Vaša iskustva i da li bi bilo potrebno da kompanija ulaže u Vaše uvođenje u posao.
  • Izbegavajte da budete nerazumno samouvereni, da preuveličavate svoje veštine ili da upoređujete iznos svoje plate sa zaposlenima na identičnim radnim mestima koji imaju radnog iskustva.

Ako pregovarate o povišici u maloj firmi

  • Imate brži pristup predstavniku firme koji može donositi odluke. U isto vreme, šanse da firma može da priušti povišicu su manje, budući da manje firme imaju i manje budžete. Sa druge strane, u slučaju ključnih zaposlenih u malim firmama, poslodavac obično pokušava zadržati radnika i više je spreman za kompromis.
  • Male firme verovatno nemaju redovne godišnje revizije. Dakle, možete pregovarati u vezi svoje plate bez pregleda i procene. Opet, prikladno je da se pitanje plate otvara najviše jednom godišnje, obično pred kraj godine.
  • Pokušajte dobiti informacije o Vašoj obećanoj povišici u pisanom obliku.

Ako pregovarate o povišici u velikoj firmi

Rešavanje situacije zaposlenog obično traje duže. Istovremeno, obično je u pitanju veći raspon plate pri pregovaranju. Postoji nekoliko faza odobravanja zahteva, papirologiju potpisuje mnogo više ljudi i ona zatim prolazi kroz odeljenje koje upravlja finansijama kompanije.

Olakšice za zaposlene Zapamtite da su olakšice za zaposlene koje obezbeđuje kompanija takođe deo primanja. Smatrajte ih delom troškova poslodavca. Svaka olakšica koju Vam obezbeđuje kompanija smanjuje Vaše lične troškove i smanjuje Vaša zaduženja.


Saznajte da li ste plaćeni pošteno

Nabavite besplatno personalizovano poređenje zarada.

arrow Unesite prosek plate